Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Zapalenie spojówek u dzieci@pixabay.com
Jeżeli jednak objawy się utrzymują i towarzyszy im światłowstręt, pieczenie oka, a także wydostająca się z niego wydzielina, z pewnością jest to zapalenie spojówek na tle wirusowym, bakteryjnym lub alergicznym. Zapalenie spojówek pojawia się nagle, bardzo doskwiera i bywa zaraźliwe. Można sobie z nim jednak poradzić, pod warunkiem że szybko wykryje się przyczynę.
Wirusowemu zapaleniu spojówek towarzyszy przejrzysta wydzielina, obrzęk oraz silne łzawienie oczu. Infekcja ta sygnalizuje przeziębienie albo grypę i mija wraz z końcem choroby.
Gdy zapalenie spojówek ma charakter bakteryjny towarzyszy mu zaczerwienienie oczu i sącząca się wydzielina. Jest ona żółta i mętna, w efekcie czego dziecko budzi się z powiekami sklejonymi ropą. Ten rodzaj zapalenia spojówek pojawia się często przy katarze i zapaleniu gardła.
Jednak pieczenie i łzawienie oczu nie musi być zapowiedzią grypy, kataru czy zapalenie gardła. Może mieć ono podłoże alergiczne. Wtedy śluz wydzielający się z oczu jest biały i lepki. Alergia występuje zazwyczaj wiosną i latem, czyli w okresie pylenia drzew, krzewów i traw, ale może występować również przez resztę roku, jeśli dotyczy roztoczy kurzu domowego, sierści zwierząt, pleśni lub pierza.
Zapalenie spojówek powinnaś leczyć u okulisty, a jeśli termin wizyty jest odległy, a dziecko cierpi z powodu infekcji, skonsultuj się z pediatrą. Zapalenie spojówek nie jest chorobą groźną i stosunkowo łatwo je wyleczyć. Jednak nie leczone może doprowadzić do przewlekłych stanów zapalnych. Nie stosuj żadnych kropli do oczu bez konsultacji z lekarzem. Źle dobrany lub nadużywany lek może wywołać u dziecka poważne powikłania. Sama możesz jedynie przemywać oczy dziecka z wydzieliny solą fizjologiczną.
Do przemycia oczu użyj jałowego gazika. Wpuść kilka kropli soli fizjologicznej na wewnętrzny kącik oka. Możesz też delikatnie odsunąć dolną powiekę i wpuścić krople (ale uważaj, aby nie dotykać gałki ocznej końcówką aplikatora). Oko przemywaj zawsze od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Jeśli maluch obudzi się z oczami sklejonymi ropną wydzieliną, nie zrywaj jej. Nasącz gaziki solą fizjologiczną i potrzymaj tak przez chwilę. Spróbuj zmyć to, co rozmiękło i zmocz następny gazik i znów przyłóż do powiek. Powtarzaj czynności, aż całkiem oczyścisz oczy. Nie zwlekając umów się na wizytę do lekarza, bo maluch musi mieć jak najszybciej przepisane leki.
Pamiętaj jednak, że sól po otwarciu możesz trzymać tylko 24 godziny. Po tym czasie nie nadaje się ona do użycia. Podobnie zachowują się pozostałe preparaty do oczu i tracą swoją przydatność zazwyczaj już po trzech tygodniach. Gdy zapalenie spojówek jest wywołane wirusem wystarczą leki łagodzące obrzęk i przekrwienie oczu. Przy bakteryjnym zapaleniu potrzebny jest antybiotyk. Stosuje się go w formie maści lub w kroplach. Jeżeli przyczyna jest typu alergicznego ulgę malcowi przyniosą leki przeciwuczuleniowe, najczęściej w postaci kropli lub tabletek. Ten rodzaj uczulenia jest bardziej uciążliwy do wyleczenia ze względu na trudności w określeniu czynnika wywołującego alergię. Dlatego, zanim lekarz rozpocznie leczenie, powinien zlecić wykonanie testów alergicznych, aby ustalić, co wywołuje uczulenie. Być może uda się wyeliminować z otoczenia dziecka czynnik uczulający lub w przyszłości przeprowadzić odczulanie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.